Od 1. rujna 2011. godine Udruga za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek u suradnji s upravom Nacionalnog parka Dunav – Drava, provodi projekt “Prekogranična zaštita Srednjeg Podunavlja” koji je financiran u sklopu IPA prekograničnog programa Mađarska – Hrvatska (2007 – 2013).
Projektom se želi osnažiti održivo upravljanje i zaštita područja Srednjeg Podunavlja prekograničnom suradnjom projektnih partnera u podizanju svijesti očuvanja okoliša i znanja lokalnog stanovništva. Područje provedbe projekta je osječka Podunavska regija – Baranja, i u Mađarskoj – Baranjska županija. Najvrjednija prirodna područja u graničnoj Dunavskoj regiji (Park prirode Kopački rit, Nacionalni park Dunav Drava) uvrštena su u Naturu 2000. Zajedno stvaraju jedinstveno prirodno okruženje podijeljeno administrativnim granicama dvaju zemalja.
Rijeci Dunav prijete neodržive aktivnosti ljudi kao što su ispuštanje otpadnih voda, intenzivna poljoprivreda, kanalizacija rijeke, gubitak močvarnog područja. Projekt će razviti jak regionalni identitet lokalnog stanovništva jednako dobro kao i ekološku odgovornost, ponos njihovim prirodnim nasljeđem i znanja o održivom upravljanju prirodnim resursima.
Projekt će stvoriti inovativne obrazovne programe za cijelo pogranično dunavsko područje i utjecati na glavne probleme. Novi dvojezični (HU – HR) obrazovni program obuhvatiti će edukaciju o pograničnom Dunavskom području. Nove obrazovne radionice bit će osmišljene za edukaciju lokalnog stanovništva o prirodnim vrijednostima Dunava i skretanje pažnje na specifične ekološke probleme.
U projektu će se snimiti prvi dokumentarni film koji će pokazati hrvatsko – mađarsko dunavsko područje kao jedinstveno prirodno područje i emitirat će se lokalnom stanovništvu, turistima i studentima koji su ciljana grupa projekta. Promocijskim aktivnostima (letcima, medijskim objavama, studijskim putovanjima učitelja i internetskom stranicom) povećat će se zainteresiranost javnosti. Učenici i učitelji vidjet će nove obrazovne programe u prekograničnim posjetima.
Projektom će se organizirati 4-dnevna škola u prirodi za djecu kao novi edukacijski program provedbom kojeg će se djecu iz regije upoznati s vrijednostima nacionalnog parka. Isto tako, održat će se manifestacija “Budućnost Dunava” – natjecanje djece kroz koje će dobiti priliku učiti o prirodnim, kulturnim i etnografskim vrijednostima Srednjeg Podunavlja, s nagradama za pobjednike.
Jedan od glavnih rezultata biti će uspostavljanje dugotrajne suradnje partnera (DDNPI i Zeleni Osijek) u edukaciji i zaštiti ovog dijela Dunava kao jedinstvenog i zajedničkog prirodnog resursa. Svi tiskani materijali biti će dvojezični radi boljeg poznavanja oba jezika i lakše prekogranične komunikacije lokalnog stanovništva. Projektom će se povećati broj posjeta ovom području, kao i broj turista.
Ovaj dio web stranice izrađen je uz financijsku potporu Europske Unije. Za objavljeni sadržaj odgovorna je Udruga za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek te on ne predstavlja nužno stajalište Europske Unije i/ili Upravljačkog tijela.
28-03-2012