Projekt

Dvojezična edukacija za okoliš u Dravskom slivnom području

gdje-rijeke-spajaju

hucr_logo_turism_hrU sklopu IPA prekograničnog programa Mađarska – Hrvatska (2007 – 2013) uprava Nacionalnog parka Dunav-Drava te Udruga za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek izradili su zajednički hrvatsko-mađarski edukativni program za okoliš te dobili novčana sredstva za realizaciju projekta. Cilj projekta je formiranje edukativnih centara za okoliš uz rijeku Dravu za mlade hrvate u Mađarskoj te za mlade mađare u Hrvatskoj, stvaranje potrebne edukativne infrastrukture, edukacija ljudskih resursa te nabava školskih i ostalih edukativnih pomagala.

Jedan od najvažnijih zadataka Nacionalnog parka Dunav-Drava je edukacija, razvoj ruralnog turizma – zaštita i održavanje nacionalnih parkova, održavanje imovine i infrastrukture na vlastitim područjima, sve to uz obnašanje upravnih zadataka, koji se odnose na očuvanje prirodno zaštićenih područja. Glavne aktivnosti Zelenog Osijeka su zaštita prirode, edukacija u prirodi, eko turizam, prezentacija i očuvanje prirodne i kulturne baštine Slavonije i Baranje. Najvažniji program je Eko centar Zlatna Greda u blizini Kopačkog rita, u sklopu kojeg dolazi do izražaja očuvanje lokalnih običaja – između ostalog i gastronomskih tradicija – te organiziranje prirodoslovnih i eko programa.

U sklopu mađarsko-hrvatskog zajedničkog projekta, koji se ostvaruje u 2010.g., obnovit će se dva edukativna centra – jedan u Hrvatskoj , a drugi u Mađarskoj. U edukativnom centru Zlatna Greda bit će otvorena i jedna izložba, koja će prikazivati prirodne i kulturne vrijednosti Podravine. U okolici edukativnih centara te u obližnjim naseljima bit će postavljene dvojezične info ploče, koje neće služiti samo za informiranje mladih, nego i odraslih. U realizaciji edukativnog programa bit će pri pomoći i tiskani materijali: jedno kvalitetno izdanje, koje će sadržati informacije na mađarskom i hrvatskom jeziku o prirodnim i kulturnim vrijednostima u Podravini, odnosno dvojezični rječnik, koji će sadržavati najosnovnije pojmove vezano uz edukaciju za okoliš. U sklopu projekta također će se ostvariti edukacija pedagoga, a planirana su dva susreta. Tijekom edukacije pedagozima će biti prezentirani obrazovni programi (program RODA, BISEL, geoinformatika) koje u buduće mogu rabiti i u svakodnevnom poslu. Dugoročno, oba edukativna centra će postati mjesto održavanja hrvatskih i mađarskih kampova za mlade. Predviđeno je, da se i u sklopu ovog projekta organiziraju dva petodnevna kampa.

Rezultate projekta, kao što su infrastrukturalna ulaganja, edukativni materijali i programi, u konačnici neće rabiti samo manjinski pedagozi, nego i lokalne jedinice te većinsko stanovništvo. Mladi iz Hrvatske i Mađarske u sklopu kampova i različitih popratnih programa na materinjem jeziku mogu upoznati prirodne vrijednosti svoje odnosno susjedne zemlje. Može se stvoriti jedno takvo gostoljubivo pogranično područje, gdje se prirodne, kulturne i gospodarske vrijednosti međusobno poštuju. S toga smatramo, da će se još prije ulaska Hrvatske u Europsku uniju i prije pridruživanja Schengenskoj zoni formirati i na mađarskoj i na hrvatskoj strani zajednica, koja poznaje prirodne i kulturne vrijednosti svojih susjeda i koja će biti otvorena jedna prema drugoj, a i rijeka Drava će označiti čvrstu sponu te zajedničko blago za državljane dvije zemlje.

Više o IPA prekograničnom programu Mađarska – Hrvatska (2007 – 2013) na: www.hu-hr-ipa.com.

Poziv na dvojezični kamp u Mađarskoj
logo-eu-ipa-hr-mad (1)

Ovaj dio web stranice izrađen je uz financijsku potporu Europske Unije. Za objavljeni sadržaj odgovorna je Udruga za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek te on ne predstavlja nužno stajalište Europske Unije i/ili Upravljačkog tijela.

21-07-2010