Poštovani,
ovim putem Vam želimo dostaviti naše mišljenje i prijedloge za pristup rješavanja problematike vezane uz prekobrojnost ptica u urbanom prostoru grada Osijeka. Tijekom travnja 2022. prekobrojnost ptica i njihova povećana koncentracija u pojedinim dijelovima grada pokušala se riješiti odstrjelom, što je nehumana i pokazalo se društveno neprihvatljiva metoda na koju su mediji i građani izrazito negativno reagirali. Smatramo kako ovom problemu treba pristupiti sustavno i na temelju stručno utvrđenih činjenica, transdisciplinarnim pristupom koji će uključiti različite struke (ornitologe, biologe, ekologe, lovce, predstavnike javno komunalnih tvrtki, udruge i dr.) i pronaći rješenja koje će biti u duhu najboljih EU praksi.
Kao prvi korak neophodno je utvrditi uzroke i postojeće stanje kroz stručno i terensko istraživanje koje treba utvrditi brojnost, lokacije gnjezdilišta i povećane koncentracije ptica u gradskom prostoru, s posebnim osvrtom na vrane (sive i vrane gačce), golubove i ptice grabljivice. Tijekom istraživanja neophodno je opisati stanje okoliša i uvjeta koji pogoduju povećanoj koncentraciji ptica (odlagališta otpada, prostori i navike hranjenja ptica, parkovna arhitektura i zelene površine, gradska infrastruktura). Postojeće stanje prikazati u obliku Elaborata (ili sličnog dokumenta) koji će biti javno dostupan te služiti daljnjoj analizi problematike.
Elaborat treba obuhvatiti:
Biološko istraživanje
Stanje okolišnih uvjeta
Kartiranje podataka
Nakon izrade elaborata neophodno je oformiti transdisciplinarni tim koji će na otvoren i transparentan način prezentirati rezultate Elaborata te raditi na iznalaženju rješenja za problematiku prekobrojnosti i povećane koncentracije pojedinih vrsta ptica u dijelovima gradskog prostora. Neophodno je da rad tima bude javan te da se u njegov rad može uključiti zainteresirana javnost kroz davanje mišljenja i komentara.
Kroz dosadašnja iskustva sa sigurnošću možemo potvrditi da su izvori hrane (hranjenje od strane građana, tržnice, odlagališta otpada) razlozi povećane brojnosti ptica u pojedinim naseljima. Treba napomenuti da tom stanju dodatno pogoduje i infrastruktura pojedinih objekata na kojima se ptice gnijezde i okupljaju (napušteni objekti, dijelovi pročelja objekata, nadstrešnice s otvorenom infrastrukturom itd.). U posljednjih nekoliko godina svjedočimo sve većem uklanjanju velikih stabala na kojima su bila gnijezda u gradu, što za posljedicu ima povećanu koncentraciju ptica u drugim dijelovima grada.
Kvalitetno i sustavno rješavanje ove problematike tražit će niz mjera koje će između ostalih uključivati:
Nadamo se da će predstavnici Grada Osijeka prepoznati važnost te omogućiti transdisciplinarni pristup i uključivanje javnosti u sustavan, kvalitetan i transparentan pristup rješavanju ove problematike.
Izvor fotografije: Pixabay (autor: Jerzy Gorecki)
28-04-2022